czwartek, 2 maja 2024 r.

imieniny:Longiny, Toli, Zygmunta

Nowa winda w powiatowej placówce

W Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie, w budynku w którym  znajduje się stołówka i internat, oddano do użytku windę. Dzięki temu zadaniu poprawi się dostępność dla podopiecznych placówki.

To był ostatni budynek z całego kompleksu, który nie posiadał jeszcze windy. Dźwig osobowy ułatwi przede wszystkim poruszanie się między piętrami.

Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego składa się z kilku budynków. Każdego roku doposażamy i modernizujemy placówkę, a w ostatnim czasie nawet rozbudowaliśmy ten ośrodek, ponieważ przybywa dzieci które wymagają specjalnej troski. To był jedyny budynek, w którym nie było windy. Przy tym stopniu niepełnosprawności dzieci winda była konieczna – mówi Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Oprócz windy zakupione zostały również podnośniki, które pełnią bardzo ważną funkcję przy codziennych czynnościach pielęgnacyjnych dzieci oraz schodołaz, który będzie można wykorzystać w sytuacjach awaryjnych, na przykład w przypadku braku prądu.

To był ostatni budynek, który nie był przystosowany dla osób z problemami ruchu. W tej chwili wszystkie nasze budynki w Wejherowie i Rumi są już wyposażone w dźwig osobowy, a jeden w podnośnik – podkreśla Dyrektor PZKS w Wejherowie Małgorzata Woźniak.

Łączny koszt zadania wyniósł 480 tys. zł. Inwestycja została zrealizowana ze środków pochodzących z budżetu Powiatu Wejherowskiego (350 tys. zł) oraz dzięki dofinansowaniu z Pomorskiego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (132 tys. zł).