czwartek, 2 maja 2024 r.

imieniny:Longiny, Toli, Zygmunta

13°

Konferencja w Starostwie - podsumowanie projektu

Konferencja w Starostwie - podsumowanie projektu

W Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską jako niematerialne dziedzictwo kulturowe Kaszub”. Podczas konferencji podkreślano, że to nie koniec działań na rzecz dokumentowania, promowania i pielęgnowania unikatowej kaszubskiej tradycji. Najważniejszym ich elementem będzie wpisanie tradycji pokłonu feretronów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Podczas spotkania zaprezentowano interesująca publikację, która powstała w ramach realizacji projektu pod redakcją Katarzyny Smyk i Andrzeja Szoszkiewicza. Książka pt. „Obraźnik i obraźniczka – to brzmi dumnie. Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską” opowiada o historii tradycji pokłonu feretronów, a także o społeczno-kulturowym obliczu pielgrzymowania. Publikacja zawiera biogramy obraźników i obraźniczek oraz mnóstwo pięknych zdjęć, ukazujących pielgrzymów na świętych wzgórzach Kalwarii Wejherowskiej.  Podobne sceny i obrazy uczestnicy konferencji obejrzeli na filmie.

Starosta Wejherowski Gabriela Lisius przypomniała, że inauguracja projektu, realizowanego przez Powiat Wejherowski nastąpiła 13 czerwca br. Przez minione pięć miesięcy odbyły się konsultacje społeczne z depozytariuszami projektu, warsztaty, badania naukowe i inne działania na rzecz utrwalania wciąż żywej tradycji. Powstała także strona internowana: poklonferetronow.pl, na której znajdują się informacje o tradycji, historii, depozytariuszach i parafiach, organizujących pielgrzymki. Zamieszczono tam również efekty realizowanego projektu oraz filmy, prezentowane podczas inauguracji oraz podsumowania pierwszego etapu projektu.

Bardzo dziękuję wielu osobom które się zaangażowały, brały udział w spotkaniach i konsultacjach, dzieląc się swoimi doświadczeniami. Z każdego spotkania wychodziliśmy ubogaceni i umocnieni w przekonaniu, że warto było podjąć ten temat. Tradycja pokłonu feretronów pokazuje nasze wartości religijne i naszą tożsamość Kaszubów – powiedziała Starosta Wejherowski Gabriela Lisius. – Dziękuję też za zaangażowanie całej grupie osób na czele z Wicestarostą Wejherowskim Jackiem Thielem, prof. Katarzyną Smyk i Andrzejem Szoszkiewiczem, które przygotowywały spotkania i przygotowywały materiały do publikacji.

O konsultacjach z pielgrzymami, zorganizowanych w Wejherowie, w Kościerzynie i w Gdańsku Oliwie mówił szerzej Wicestarosta Wejherowski Jacek Thiel, który uczestniczył w tych spotkaniach.

Wszędzie przyjmowano nasze działania z aprobatą i życzliwością. Zawsze panowała miła atmosfera. Widzieliśmy, że uczestnikom konsultacji również zależało, abyśmy wspólnie odnieśli sukces – powiedział Wicestarosta Jacek Thiel. – Liczne rozmowy uświadomiły wszystkim, jak ważne jest wpisanie tradycji pokłonu feretronów na listę niematerialnego dziedzictwa, aby ten unikalny zwyczaj był rozpoznawalny i utrwalony. Jesteśmy dumni, że podjęliśmy się tego zadania.

Czuję satysfakcję, że w tak krótkim czasie udało się nam tyle zrobić – dodał Andrzej Szoszkiewicz, koordynator merytoryczny projektu, który również mówił o dotychczasowych działaniach, m.in. o kwerendach bibliotecznych, etnograficznych badaniach ankietowych, a także o powstaniu logotypu projektu. Przypomniał, że jego partnerami są Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Wejherowie, Parafia Archikatedralna Trójcy Świętej w Gdańsku oraz Parafia Świętej Trójcy w Kościerzynie.

Prof. Katarzyna Smyk w swojej wypowiedzi podkreśliła m.in.,  że wypowiedzi obraźników i obraźniczek – depozytariuszy projektu są dowodem nie tylko na to, że tradycja pokłonu feretronów jest żywa, ale co ważne, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Podczas konferencji głos zabrał również Kazimierz Maszk z parafii Św. Trójcy w Kościerzynie, od początku zaangażowany w realizację projektu. Gość z południa Kaszub zadeklarował dalszą współpracę, m.in. opracowanie i przekazanie do dokumentacji projektu filmu, prezentującego pokłony kościerskich feretronów. Dodajmy, że pielgrzymki z Kościerzyny do Wejherowa, podobnie jak pielgrzymki z Oliwy, mają najdłuższą, ponad 300-letnią tradycję.

 

Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegółowe warunki znajdzies w Polityce Prywatności