czwartek, 2 maja 2024 r.

imieniny:Longiny, Toli, Zygmunta

Stypendia Starosty Wejherowskiego dla najzdolniejszych uczniów i studentów

Już po raz dwudziesty czwarty wręczono stypendia Starosty Wejherowskiego najzdolniejszych uczniom i studentom z terenu powiatu wejherowskiego Wśród nagrodzonych są m.in. finaliści wojewódzkich i ogólnopolskich konkursów i olimpiad, a także zwycięzcy zawodów sportowych.

Uchwalony blisko ćwierć wieku temu przez Radę Powiatu Wejherowskiego powiatowy program stypendialny, ma za zadanie promować wybitnie uzdolnionych uczniów i studentów oraz motywować ich do zdobywania wiedzy wykraczającej poza program nauczania.

Powiatowa Komisja Stypendialna zarekomendowała przyznanie stypendium 70 uczniom oraz 32 studentom o łącznej wartości 95 tys. zł.

– W ciagu 24 lat powiat przyznał 564 stypendia studentom i 1215 stypendiów uczniom o łącznej sumie ponad 1,3 mln zł  –  podkreśla Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Od  2010 r. Stypendium Starosty Wejherowskiego realizowane jest w nowej formule, dostosowanej do obecnie obowiązujących przepisów prawnych.

I tak stypendium Starosty Wejherowskiego dla studentów przyznane może być w ramach pomocy materialnej studentom szkół wyższych publicznych
i niepublicznych, którzy na stałe zamieszkują na terenie powiatu wejherowskiego. Z kolei  stypendium Starosty Wejherowskiego dla uczniów przyznawane jest w ramach lokalnego programu wspierania edukacji uczniów, realizujących obowiązek nauki w szkołach ponadpodstawowych i na stałe zamieszkujących na terenie powiatu wejherowskiego.

W przypadku obu tych stypendiów, warunkiem uzyskania są przede wszystkim bardzo dobre wyniki w nauce uzyskane w ostatnim roku szkolnym i akademickim oraz w przypadku uczniów co najmniej dobra ocena z zachowania. Dodatkowym i niezwykle istotnym kryterium jest również działalność naukowa, szkolna, artystyczna lub sportowa kandydata, przyczyniająca się do rozwoju oraz do promocji Powiatu Wejherowskiego.