czwartek, 2 maja 2024 r.

imieniny:Longiny, Toli, Zygmunta

Nowoczesne ekopracownie w powiatowych szkołach

W szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Wejherowski oddano dwie ekopracownie, które pozwolą uatrakcyjnić proces dydaktyczny oraz zwiększyć zainteresowanie uczniów szeroko pojętą ekologią. Oba zadania zrealizowane zostały w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

Młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Rumi  może korzystać z nowej ekopracowni przyrodniczej. W ramach zajęć uczniowie prowadzić będą monitoring stanu ogólnego najbliższego cieku wodnego szkoły, czyli Zagórskiej Strugi.

Od nowego roku szkolnego 2023/2024 wdrażamy program edukacyjny, który ma na celu kształtowanie u młodzieży postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej – mówi Dyrektor PZS nr 1 w Rumi Lucyna Penkowska.

W ekopracowni odbywać się będą również lekcje tematyczne przygotowane przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, które dotyczyć będą m.in. problemu niedostatku wody pitnej, sposobu oszczędzania wody we własnym zakresie oraz idei śladu wodnego konsumenta. Dla rodziców i opiekunów zaplanowany został także cykl webinariów związanych z programem. Ponadto w ekopracowni przewidziano warsztaty dla uczniów ze szkół podstawowych z tworzenia środków piorących przyjaznych środowisku.

Cieszę się, że uczniowie zyskali przyjazne miejsca do nauki i rozwijania zainteresowań z zakresu przedmiotów przyrodniczych – podkreśla Wicestarosta Wejherowski Jacek Thiel.

Druga ekopracownia otwarta została w Powiatowym Zespole Szkół nr 4 w Wejherowie. Salę wyposażono w nowoczesne stanowiska instalacji fotowoltaicznej oraz stanowisko turbiny wiatrowej. Użytkownikami laboratorium będą uczniowie kształcący się w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji, którzy realizują zajęcia poświęcone ekologicznym źródłom pozyskiwania energii.

Nowa ekopracownia pozwoli na przeprowadzanie zajęć w sposób efektywny i atrakcyjny dla uczniówa nauczycielom ułatwi naukę  o odnawialnych źródłach energii czy ochronie środowiska – zaznacza Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Oba zadania zrealizowane zostały w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej i otrzymały dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Powiatu Wejherowskiego. Ich celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów, a także przybliżanie im tematów odnawialnych źródeł energii, niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.