czwartek, 2 maja 2024 r.

imieniny:Longiny, Toli, Zygmunta

Rozbudowa drogi Luzino – Robakowo

Zakończył się pierwszy etap rozbudowy drogi powiatowej na odcinku Luzino – Robakowo. Na ten cel Powiat Wejherowski pozyskał dofinansowanie w ramach programu Polski Ład w wysokości blisko 17 mln zł. Inwestycja będzie kontynuowana w przyszłym roku, ponieważ samorząd pozyskał kolejne środki.

Powiat Wejherowski podsumował pierwszy etap zadania drogowego realizowanego na terenie gminy Luzino.

Inwestycja bardzo trudna, ponieważ prowadzona pod nadzorem konserwatorskim oraz bardzo kosztowna ze względu na prace ziemne. Jednocześnie bardzo istotna, ponieważ przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa pieszych i usprawnienia ruchu na tym odcinku drogi powiatowej oraz w związku z oddaną w zeszłym roku Trasą Kaszubską – zaznacza Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Zadanie realizowane było przy wsparciu środków z Rządowego Programu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 16,8 mln zł, które pokryły 90 procent kosztów rozbudowy drogi.

W ramach inwestycji przebudowaliśmy 1,5 km drogi powiatowej, powstało rondo przy kościele pw. św. Wawrzyńca u zbiegu ulic Kościelnej i Ofiar Stutthofu, chodniki, ciąg pieszo-rowerowy oraz kładka nad rzeką Bolszewką – mówi Wicestarosta Jacek Thiel.

Ponadto przebudowano całą infrastrukturę podziemną, usunięto kolizje teletechniczne oraz wybudowano kanalizację deszczową wraz ze zbiornikiem retencyjnym. Doświetlono także i wyniesiono przejścia dla pieszych oraz zamontowano nowe wiaty przystankowe.

Inwestycja będzie kontynuowana w przyszłym roku, ponieważ Powiat Wejherowski pozyskał kolejne środki.

Otrzymaliśmy 8 mln zł na realizację drugiego etapu zadania pn. Rozbudowa drogi powiatowej Luzino – Sopieszyno – Dąbrówka na odcinku Luzino Robakowo z VIII edycji Rządowego Programu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Prace rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Przed nami teraz procedura przetargowa – mówi Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.