piątek, 19 kwietnia 2024 r.

imieniny:Alfa, Leonii, Tytusa

Termomodernizacja – najtańsza energia to ta, której nie zużyjemy!

Termomodernizacja – najtańsza energia to ta, której nie zużyjemy!

Termomodernizacja jest przedsięwzięciem mającym na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w budynku mieszkalnym jednorodzinnym i wielorodzinnym oraz przeznaczonym na działalność gospodarczą.

Jest to zagadnienie bardzo szerokie obejmujące szereg działań takich jak docieplenie ścian zewnętrznych i fundamentów, docieplenie dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i źródła ciepła (pieca) oraz odzysk ciepła z wentylacji czyli rekuperację. Szacuje się, że dzięki kompleksowej termomodernizacji możemy zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło nawet o około 60%! W celu określenia miejsc w budynku, w których dochodzi do największych strat ciepła oraz doboru właściwych technologii remontu i ustalenia kolejności niezbędnych działań zaleca się wcześniejsze wykonanie tzw. audytu energetycznego budynku przy użyciu m.in. kamery termowizyjnej.

Postęp w dziedzinie budownictwa daje nam możliwość zastosowania wielu różnych materiałów i technologii przy docieplaniu budynków. Ciągłej poprawie ulegają parametry izolacyjności styropianu wełny czy piany. Podobnie jest w przypadku stolarki okiennej, gdzie trzyszybowe i energooszczędne okna są już standardem. Ciągły, intensywny rozwój zauważalny jest także w dziedzinie systemów grzewczych co powoduje znaczne zmniejszenie zużycia paliw na cele grzewcze.

Precyzyjnie sterowane i w znacznej mierze bezobsługowe urządzenia takie jak kondensacyjne kotły gazowe czy pompy ciepła pozwalają na zmniejszenie kosztów ogrzewania, poprawę komfortu życia dzięki eliminacji przegrzewania i wychładzania budynku i co bardzo ważne wpływają na ograniczenie tak zwanej niskiej emisji, stanowiącej główne źródło zanieczyszczenia powietrza.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że bez względu na sposób ogrzewania budynku termomodernizacja jest bardzo korzystnym i pożądanym działaniem. Pamiętajmy o dwóch ważnych sprawach:

  • ogrzewanie jest uzupełnianiem strat ciepła budynku, a klimat mamy taki, że w zimie jest zimno
  • najtańsza energia to jest energia niezużyta

Nasz kraj po latach zapaści gospodarczej niestety jeszcze nie nadrobił zaległości w zakresie stanu technicznego starszych budynków, szczególnie tych zbudowanych przed 2000 rokiem, co wpływa negatywnie na energochłonność sektora komunalno-bytowego.

źródło: https://ladnydom.pl/

Skala problemu i zakres niezbędnej transformacji wymagają wsparcia ze strony państwa i samorządów w zakresie finansowania inwestycji przez mieszkańców. Ma temu służyć wsparcie dotacyjne w ramach Programu Czyste Powietrze, ulga termomodernizacyjna w podatku PIT czy dotacje oferowane przez niektóre gminy. Obserwujemy zwiększanie wsparcia dla osób o niższych dochodach, ułatwienia w procedurze uzyskiwania dotacji czy ułatwienia w zakresie uzyskiwania preferencyjnych kredytów na cele związane z termomodernizacją. Zachęcamy do korzystania z tych form wsparcia również za pośrednictwem punktów informacyjno-konsultacyjnych działających przy urzędach miast i gmin na terenie powiatu wejherowskiego.

 

* Projekt “Czyste powietrze – warunek konieczny” realizowany przez Powiat Wejherowski jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegółowe warunki znajdzies w Polityce Prywatności