środa, 24 kwietnia 2024 r.

imieniny:Bony, Horacji, Jerzego

Wiedza dot. zanieczyszczenia powietrza na wagę zdrowego oddechu

Wiedza dot. zanieczyszczenia powietrza na wagę zdrowego oddechu
W dniach 11-12 stycznia 2022 r. , w związku z wysokimi przekroczeniami norm jakości powietrza, kolejny raz dało się słyszeć głosy mówiące “to niemożliwe”. Szok, niedowierzanie, czasami nawet zaprzeczenie – takie reakcje wzbudzają publikowane przez nasze stowarzyszenie wyniki odczytów z mierników jakości powietrza pochodzące m.in. mobilnych płuc. Faktycznie trudno przyjąć do wiadomości fakt, że powietrze, którym codziennie oddychamy potrafi być szkodliwe, a w sezonie grzewczym karykaturalne staje się niekiedy powiedzenie “idę zaczerpnąć świeżego powietrza”.
 
W związku z powyższym chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, że dla wyrobienia sobie szerszego spojrzenia na problem zanieczyszczenia powietrza warto pozyskiwać informacje z kilku niezależnych źródeł.
 
Państwowy monitoring powietrza atmosferycznego
 
Po pierwsze warto skorzystać z danych pochodzących z oficjalnych stacji pomiarowych. Mapę ze stacjami i wynikami pomiarów znajdziemy na stronie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (dalej GIOŚ). Dodatkowo zachęcamy do śledzenia na niej komunikatów i ostrzeżeń publikowanych przez GIOŚ w ramach państwowego monitoringu powietrza atmosferycznego. Wszystkie te dane wraz z prognozami stężeń zanieczyszczeń znajdziemy w oficjalnej aplikacji mobilnej GIOŚ pn. Jakość powietrza w Polsce.
 
 
Pozostałe aplikacje i strony 
 
Z danych dostępnych na stronie GIOŚ korzysta większość aplikacji na urządzenia mobilne m.in. popularna aplikacja Kanarek. Ponadto dwóch wiodących na rynku producentów mierników jakości powietrza – Airly oraz lookO2 – również udostępnia w Internecie oraz za pośrednictwem aplikacji mapy, na których można śledzić stan jakości i poziom zanieczyszczenia powietrza.
 
Dodatkowo z każdym rokiem coraz więcej samorządów inwestuje we własne sieci mierników jakości powietrza. Tak jest m.in. w Rumi, w której funkcjonuje miejski monitoring jakości powietrza.
 
Sieć mierników (zarówno ogólnopolska, jak i prywatna) rozrasta się z każdym rokiem, a dzięki wielu aplikacjom dostęp do danych, zarówno bieżących, jak i tygodniowych jest naprawdę swobodny. Łatwo więc można zweryfikować czy to, co widzimy w danym momencie na czujniku (np. szeroko komentowanych obecnie mobilnych płuc) ma pokrycie w rzeczywistości. Wówczas mamy możliwość porównania danych z kilku punktów pomiarowych i na tej podstawie wyrobienia sobie niezależnej opinii.
 
Wskazania mobilnych płuc vs pomiary stacji monitoringu GIOŚ
 
Mobilne płuca monitorujące poziom pyłów zawieszonych PM 1, PM 2,5 i PM 10 rozpoczęły pomiary w Gościcinie właśnie we wtorek 11 stycznia 2022 r. Makieta została zainstalowana na rogu ulicy Słonecznej i Robakowskiej i od pierwszych godzin wzbudza spore zainteresowanie. Prawdopodobnie przyczyniły się do tego wskazania czujnika zamontowanego na mobilnych płucach.
 
11 stycznia 2022 r. ok godz. 11:00 poziom pomiaru bieżącego pyłów zawieszonych wynosił:
  • PM 2,5 – 309 µg/m3, czyli ponad 1500% normy
  • PM 10 – 402 µg/m3, czyli 800% normy
 

Wysokie przekroczenia utrzymywały się przez cały dzień, a indeks jakości powietrza określał powietrze jako BARDZO ZŁE. Od początku pomiarów prowadzonych przy wykorzystaniu mobilnych płuc pierwszy raz spotkaliśmy się z tak drastycznymi przekroczeniami dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM 10. Raport dobowy z dnia 11 stycznia 2022 r. wskazywał, że wartość ta osiągnęła 206 µg/m3!

 

Poziom informowania i poziom alarmowy

 

Zauważmy, że poziom alarmowy w Polsce dla pyłu PM 10 wynosi 150 µg/m3 i w takiej sytuacji Główny Inspektorat Ochrony Środowiska publikuje ostrzeżenia i zalecenia ograniczenia przebywania poza budynkami do niezbędnego minimum ze względu na bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu.

W dniu 11.01.2022 zostały wydane ostrzeżenia dot. przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM 10 wynoszący 100 µg/m3, w których jako przyczynę zanieczyszczenia powietrza wskazano oddziaływanie emisji związanych z indywidualnym ogrzewaniem budynków. W celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, małym dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz osobom z chorobami serca lub układu oddechowego, zalecono  ograniczenie przebywania poza budynkami. Dorosłym bez kłopotów ze zdrowiem zalecono powstrzymanie się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.

Wyniki pomiarów, które były podstawą do wydania takich ostrzeżeń pochodziły z dwóch stacji z terenu woj. pomorskiego – w Chojnicach i w Lęborku. W przypadku Wejherowa i obszarów przyległych takich pomiarów nie mamy ze stacji GIOŚ, gdyż stacja zamontowana w grudniu 2021 r. jest stacją manualną nie automatyczną. Jednak możemy przypuszczać, że wyniki pochodzące ze stacji w Wejherowie niewiele różniłyby się od tych ze stacji w Lęborku, więc powiat wejherowski również zostałby ujęty w obszarze przekroczeń.

Znaczna poprawa nastąpiła wraz z nasileniem podmuchów wiatru i w tej chwili, dzięki wietrznej pogodzie możemy mówić o czystym powietrzu. Mamy nadzieję, że ten stan utrzyma się jak najdłużej.

Niezmiennie zachęcamy do bieżącego monitorowania stanu jakości powietrza i poziomu zanieczyszczeń, aby w miarę możliwości dostosowywać aktywność do warunków panujących na zewnątrz tak, aby była ona faktycznie korzystna dla zdrowia naszego i naszych bliskich.

* Projekt “Czyste powietrze – warunek konieczny” realizowany przez Powiat Wejherowski jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegółowe warunki znajdzies w Polityce Prywatności